Landrieu’s GOP Endorsements Pale In Comparison To 2008 Election

Back in 2008, Sen. Mary Landrieu (D-LA) received quite the support from some Republican politicians throughout the state. In 2014, however, that is not the case.

According to a news release from 2008, Landrieu claimed to have been supported by 27 GOP elected officials during her re-election campaign. After some analysis though, only 15 Republican politicians throughout the state were found to have supported Landrieu, at least publicly.

Those GOP politicians included the following:

NAME                                   OFFICE

Mayson Foster                     Hammond Mayor

Newell Normand                  Jefferson Parish Sheriff

Jack Strain                           St. Tammany Parish Sheriff

Paul Connick                       Jefferson Parish DA

Chris Roberts                      Jefferson Parish Councilman

“Budddy” Caldwell             Louisiana Attorney General

Walter Reed                        St. Tammany Parish DA

Kim Harbison                     St. Tammany Parish Council

Greg Lemons                      St. Tammany Parish Alderman

Charlotte Randolph          Lafourche Parish President

Craig Webre                       Lafourche Parish Sheriff

Jeff Hingle                          Plaquemines Parish Sheriff

Kevin Davis                        St. Tammany Parish President

Candace Watkins              Mayor of Covington

Patricia  Schwarz Core    St. Tammany Parish Accessor

Fast forward to today’s 2014 Senate race and Landrieu’s GOP endorsements have dwindled. Today, Landrieu is supported by 34 Louisiana legislators, most from the Legislative Black Caucus and Orleans Parish, 8 Sheriffs, 7 of whom are Democrats, 5 District Attorneys who are all Democrats, 3 Parish Presidents who are Democrats, 4 Tax Assessors who are all Democrats and 72 Mayors.

The only Republican politicians who endorsed Landrieu back in 2008 and are endorsing her again this time around are Hammond Mayor Mayson Foster and Jefferson Parish Councilman Chris Roberts. The rest of the 15 GOP politicians are not on Landrieu’s list of endorsements.

To see the public officials in your parish who have endorsed Landrieu in the Senate race, here is the complete list:

Name Office Office Description Parish
Roger Boudreaux Mayor Town of Church Point Acadia
Vernon Martin Alderman Ward 3, Division A, City of Crowley Acadia
James Petitjean Assessor Acadia Parish Acadia
Israel Syria Member of School Board District 1 Acadia
Allen Ivory Chief of Police Town of Basile Acadia & Evangeline
Marquita Henry Alderman Town of Duson Acadia & Lafayette
Eric LaFleur State Senator 28th Senatorial District Acadia, Allen, Avoyelles, Evangeline, St. Landry
Jack Montoucet State Representative 42nd Representative District Acadia, Lafayette
Alma Johnson Member of School Board District 1 Allen
Ferda Wykoff Council Member District 1, Town of Kinder Allen
Charles Brown Council Member District 4, City of Donaldsonville Ascension
Lauthaught Delaney Council Member District 1, City of Donaldsonville Ascension
Reginald Francis Council Member District 3, City of Donaldsonville Ascension
Terance Irvin Council Member Division D, City of Gonzales Ascension
Sherman Jackson Chief of Police City of Gonzales Ascension
Oliver Joseph Council Member District 1 Ascension
Marvin Martin Council Member Town of Sorrento Ascension
Leroy Sullivan Mayor City of Donaldsonville Ascension
Travis Turner Council Member ver Ascension
Timothy Vessel Council Member Division C, City of Gonzales Ascension
Troy Brown State Senator 2nd Senatorial District Ascension, Assumption, Iberville, Lafourche, St. Charles, St. James, St. John the Baptist , West Baton Rouge
Ed Price State Representative 58th Representative District Ascension, Iberville, St. James
Cedric Richmond US Congressman 2nd Congressional District Ascension, St. James, Assumption, East Baton Rouge, Iberville, Jefferson, Orleans, St. Charles, St. John the Baptist, West Baton Rouge
Ron Animashaun Mayor Village of Napoleonville Assumption
Jeff Naquin Police Juror Ward 2 Assumption
Renard Southall Alderman Village of Napoleonville Assumption
Martin Triche Police Juror Ward 5 Assumption
Karen St. Germain State Representative 60th Representative District Assumption, Iberville
Earnest Anderson Chief of Police Town of Cottonport Avoyelles
Brenda Bazile Council Member District 4, Town of Cottonport Avoyelles
Sylvester Callihan Constable Ward 7 Avoyelles
Bobby Corner Chief of Police City of Bunkie Avoyelles
Craig Foster Alderman District 2, City of Bunkie Avoyelles
Kenneth Friels Council Member District 2, Town of Cottonport Avoyelles
Oscar Goody Alderman Village of Moreauville Avoyelles
Margaret Jenkins Council Member District 1, Town of Cottonport Avoyelles
McKinley Keller Police Juror District 6 Avoyelles
Phillip Lucas Alderman Town of Mansura Avoyelles
Carlos Mayeux Member of School Board District 3 Avoyelles
Glenn McKinley Police Juror District 4 Avoyelles
Kenneth Pickett Mayor Town of Mansura Avoyelles
Charles Riddle District Attorney 12th Judicial District Avoyelles
William Scott Mayor Town of Cottonport Avoyelles
Kimaron Moore Councilman District 1, City of DeRidder Beauregard & Vernon
Ron Roberts Mayor City of DeRidder Beauregard & Vernon
Larry Hays Councilman District 3, Town of Ringgold Bienville
Eugene Smith Mayor Town of Arcadia Bienville
Patrick Jefferson State Representative 11th Representative District Bienville, Claiborne, Lincoln
Melba Baker Alderman Town of Haughton Bossier
Linda Ann Gates Alderman District 2, Town of Benton Bossier
Kenneth Wiggins Member of School Board District 8 Bossier
Charlie Caldwell City Marshal City Court, City of Shreveport Bossier & Caddo
Jeff Everson Councilman District B, City of Shreveport Bossier & Caddo
Cedric Glover Mayor City of Shreveport Bossier & Caddo
Samuel Jenkins Councilman District G, City of Shreveport Bossier & Caddo
Rose McCulloch Councilman District A, City of Shreveport Bossier & Caddo
Joe Shyne Councilman District F, City of Shreveport Bossier & Caddo
Roy Burrell State Representative 2nd Representative District Bossier, Caddo
Lindora Baker Parish Commission Member District 6 Caddo
Dottie Bell Member of School Board District 12 Caddo
Charlotte Crawley Member of School Board District 4 Caddo
Ken Epperson Parish Commission Member District 12 Caddo
Jasmine Green Member of School Board District 2 Caddo
Lyndon Johnson Parish Commission Member District 2 Caddo
Karen Logan Alderman Village of Gilliam Caddo
Stephanie Lynch Parish Commission Member District 7 Caddo
Ryan Nelson Chief of Police Town of Vivian Caddo
Carl Pierson Member of School Board District 3 Caddo
Jane Player Council Member District 1, Town of Mooringsport Caddo
Michael Williams Parish Commission Member District 3 Caddo
Veronica Allison Councilman District 3, City of Sulphur Calcasieu
Luvertha August Councilman District B, City of Lake Charles Calcasieu
Andrea Coleman Councilman District 4, City of DeQuincy Calcasieu
Mack Dellafosse Member of School Board District 7 Calcasieu
Clara Duhon Member of School Board District 3 Calcasieu
A. B. Franklin State Representative 34th Representative District Calcasieu
Elizabeth Griffin Police Juror District 3 Calcasieu
Kevin Guidry Police Juror District 9 Calcasieu
Tony Guillory Police Juror District 4 Calcasieu
William Henagan Mayor City of DeQuincy Calcasieu
Ronda Jacobs Councilman District 2, City of DeQuincy Calcasieu
Chris Landry Police Juror District 7 Calcasieu
William Loyd Councilman Town of Vinton Calcasieu
James Mayo Police Juror District 2 Calcasieu
Mary Morris Councilman District A, City of Lake Charles Calcasieu
Shannon Spell Police Juror District 1 Calcasieu
Sandy Treme Police Juror District 11 Calcasieu
Baron Glass Member of School Board District 4 Caldwell
Melvin Robinson Councilman Town of Columbia Caldwell
Jennifer Jones District Attorney- Elect 38th Judicial District Cameron
Hiram Evans Mayor Town of Jonesville Catahoula
Libby Ford Police Juror District 6 Catahoula
Jackie Paulk Police Juror District 9 Catahoula
Margie Price Mayor Village of Sicily Island Catahoula
Andy Anders State Representative 21st Representative District Catahoula, Concordia, East Carroll, Madison, Tensas
Anthony Smith Chief of Police Town of Haynesville Claiborne
Arnold Jones Alderman Village of Junction City Claiborne & Union
Gene Allen Mayor Town of Ferriday Concordia
Elijah Banks Alderman District B, Town of Ferriday Concordia
Johnnie Brown Alderman District D, Town of Ferriday Concordia
Jerry Clark Assessor Concordia Parish Concordia
Carey Cook Police Juror District 1, Place A Concordia
Hyram Copeland Mayor Town of Vidalia Concordia
Rosa Elaine Constable District 1 Concordia
Melvin Ferrington Police Juror District 4, Place B Concordia
Derrick Freeman Chief of Police Town of Ferriday Concordia
Kenneth Hedrick Sheriff Concordia Parish Concordia
Houston Holmes Alderman Town of Clayton Concordia
Jimmy Jernigan Police Juror District 5, Place A Concordia
Gloria Lloyd Alderman District E, Town of Ferriday Concordia
Triand McCoy Alderman District 1, Town of Vidalia Concordia
Joseph Parker Police Juror District 1, Place B Concordia
Sandra Pryor Alderman District C, Town of Ferriday Concordia
Bobby Sheppard Alderman Town of Ridgecrest Concordia
Vernon Stevens Alderman District 2, Town of Vidalia Concordia
Rydell Turner Mayor Town of Clayton Concordia
Richard Johnson District Attorney 42nd Judicial District Court De Soto
Kenny Cox State Representative 23rd Representative District De Soto, Natchitoches, Red River
Tommy Craig Member of School Board District 9 DeSoto
Ola Mae Evans Alderman Village of South Mansfield DeSoto
Katherine Freeman Mayor Town of Logansport DeSoto
McLawrence Fuller Member of School Board District 3 DeSoto
Richard Fuller Police Juror District 4A DeSoto
Mary Green Alderman District A, City of Mansfield DeSoto
Joseph Hall Alderman District D, City of Mansfield DeSoto
Dianne Hudson Alderman Village of South Mansfield DeSoto
Roy Jones Alderman District B, City of Mansfield DeSoto
Ernel Jones Police Juror District 4C DeSoto
Thomas Jones Police Juror District 4D DeSoto
Mitchell Lewis Alderman District C, City of Mansfield DeSoto
Euricka Mayweather Mayor Village of South Mansfield DeSoto
Sylvester Mayweather Police Juror District 4D Desoto
Curtis McCoy Mayor City of Mansfield DeSoto
Kevin Vanzant Alderman Village of South Mansfield DeSoto
Chauna Banks-Daniel Councilman Metro District 2 East Baton Rouge
Reginald Brown City Constable City Court, City of Baton Rouge East Baton Rouge
Dana Carpenter Member of School Board District 2, City of Baker East Baton Rouge
Donna Collins-Lewis Councilman Metro District 6 East Baton Rouge
Elaine Davis Member of School Board District 1, City of Baker East Baton Rouge
Yvonne Dorsey Colomb State Senator 14th Senatorial District East Baton Rouge
Ronnie Edwards Councilman Metro District 5 East Baton Rouge
John Givens Councilman District 5, City of Baker East Baton Rouge
Dalton Honore State Representative 63rd Representative District East Baton Rouge
Edward James State Representative 101st Representative District East Baton Rouge
Vereta Lee Member of School Board District 2 East Baton Rouge
C. Denise Marcelle Councilman Metro District 7 East Baton Rouge
Kenyetta Nelson-Smith Member of School Board District 3 East Baton Rouge
Tarvald Smith Member of School Board District 4 East Baton Rouge
Patricia Smith State Representative 67th Representative District East Baton Rouge
Charles Vincent Councilman District 1, City of Baker East Baton Rouge
Evelyn Ware-Jackson Member of School Board District 5 East Baton Rouge
Sharon Weston Broome State Senator 15th Senatorial District East Baton Rouge
Tara Wicker Councilman Metro District 10 East Baton Rouge
Regina Ashford-Barrow State Representative 29th Representative District East Baton Rouge, West Baton Rouge
Robert Amacker Mayor Town of Lake Providence East Carroll
Lori Bell Mayor Town of Clinton East Feliciana
Rebecca Bellue Mayor Village of Norwood East Feliciana
Marilyn Broadway Mayor Village of Wilson East Feliciana
Louis Kent Police Juror District 7 East Feliciana
Jim Parker Member, Board of Trustees Town of Jackson East Feliciana
Taranza Arvie Alderman District 7, City of Ville Platte Evangeline
Ricky Fontenot Mayor Town of Mamou Evangeline
Freddie Jack Alderman District D, City of Ville Platte Evangeline
Jerry Joseph Alderman District B, City of Ville Platte Evangeline
Donald Sam Alderman District E, City of Ville Platte Evangeline
Jennifer Vidrine Mayor City of Ville Platte Evangeline
Nettie Brown Alderman Town of Wisner Franklin
Roger Hilliard Alderman Town of Wisner Franklin
Jackie Johnson Mayor City of Winnsboro Franklin
Betty Johnson Councilman District 3, City of Winnsboro Franklin
Lois Jordan Councilman District 2, City of Winnsboro Franklin
Thomas Lemle Alderman Town of Wisner Franklin
Allyn Luckett Mayor Town of Wisner Franklin
Roy Scott Police Juror District 5 Franklin
George Wilhite Chief of Police City of Winnsboro Franklin
Donald Arnold Police Juror District 8 Grant
Ossie Clark Mayor Town of Colfax Grant
John Coolman Constable District A Grant
Arthur Alexander Member of School Board District 12 Iberia
Aquicline Arnold Councilman District 12 Iberia
Zaphany Banks Alderman Ward 1, City of Jeanerette Iberia
April Foulcard Mayor City of Jeanerette Iberia
Peggy Gerac Council Member District 2, City of New Iberia Iberia
Raymond Lewis Council Member District 5, City of New Iberia Iberia
Terry Landry State Representative 96th Representative District Iberia, Lafayette, St. Martin
Deborah Alexander Council Member City of St. Gabriel Iberville
Kevin Ambeau Chief of Police City of St. Gabriel Iberville
Kirkland Anderson Alderman Town of Maringouin Iberville
Mario Brown Chief of Police Town of White Castle Iberville
Salaris Butler Council Member District 6 Iberville
Jonathan Greene Alderman Town of White Castle Iberville
Mark Gulotta Mayor City of Plaquemine Iberville
Melvin Hasten Council Member City of St. Gabriel Iberville
Marcus Hill Alderman Village of Grosse Tete Iberville
Leonard Jackson Council Member District 4 Iberville
Edward James Alderman Town of Maringouin Iberville
Matt Jewell Council Member District 12 Iberville
Dionne Lewis Alderman Town of White Castle Iberville
Melvin Lodge Member of School Board District M Iberville
Oscar Mellion Selectman District II, City of Plaquemine Iberville
Freddie Molden Member of School Board District L Iberville
John Morris Member of School Board District N Iberville
Barbara O’Bear Alderman Town of White Castle Iberville
John Overton Mayor Town of Maringouin Iberville
Henry Scott Council Member District 3 Iberville
John Simien Chief of Police Town of Maringouin Iberville
Ralph Stassi Selectman District III, City of Plaquemine Iberville
Warren Taylor Council Member District 1 Iberville
Sam Watson Alderman Town of Maringouin Iberville
Clarence Wiley Alderman Town of Maringouin Iberville
Gerald Williams Mayor Town of White Castle Iberville
Garnell Young Alderman Town of White Castle Iberville
Devin Flowers Alderman District D, Town of Jonesboro Jackson
Gregory Harris Alderman Town of Chatham Jackson
Charla Thompson Alderman District C, Town of Jonesboro Jackson
Joe Vail Mayor Village of Quitman Jackson
John Williams Constable District E Jackson
Barry Bartholomew Councilman Town of Jean Lafitte Jefferson
David Camardelle Mayor Town of Grand Isle Jefferson
Gregory Carroll Councilman District 1, City of Kenner Jefferson
Albert Creppel Constable 3rd Justice Court Jefferson
Christy Creppel Councilman Town of Jean Lafitte Jefferson
Milton Crosby Council Member District 1, City of Gretna Jefferson
Euris Dubois Chief of Police Town of Grand Isle Jefferson
Cedric Floyd Member of School Board District 5 Jefferson
Glenn Green Council Member District 1, City of Westwego Jefferson
Shirley Guillie Councilman Town of Jean Lafitte Jefferson
Timothy Kerner Mayor Town of Jean Lafitte Jefferson
Joseph LaFont Council Member Seat B, Town of Grand Isle Jefferson
Arthur Lawson Chief of Police City of Gretna Jefferson
Calvin LeBeau Councilman Town of Jean Lafitte Jefferson
Christopher Roberts Councilman at Large Division A Jefferson
Marcell Rodriguez Chief of Police Town of Jean Lafitte Jefferson
John Shaddinger Mayor City of Westwego Jefferson
Verna Smith Councilman Town of Jean Lafitte Jefferson
Charles Wilson Constable 8th Justice Court Jefferson
Ebony Woodruff State Representative 87th Representative District Jefferson
Eddie Alfred Mayor Village of Fenton Jefferson Davis
Dorothy Charles Council Member Town of Lake Arthur Jefferson Davis
Charles Drake Alderman Town of Welsh Jefferson Davis
Bruce Lemelle Chief of Police Town of Elton Jefferson Davis
Milford Reed Police Juror District 3 Jefferson Davis
Karen Carter Peterson State Senator 5th Senatorial District Jefferson, Orleans
David Heitmeier State Senator 7th Senatorial District Jefferson, Orleans, Plaquemines
Antoine Babineaux Council Members City of Carencro Lafayette
Kenneth Boudreaux Member City-Parish Council, District 4 Lafayette
Tehmi Chassion Member of School Board District 4 Lafayette
Shelton Cobb Member of School Board District 3 Lafayette
Michael Neustrom Sheriff Lafayette Parish Lafayette
Vincent Pierre State Representative 44th Representative District Lafayette
Brandon Shelvin Member City-Parish Council, District 3 Lafayette
Eddie Hebert Councilman District A, City of Thibodaux Lafourche
Jerry Jones Council Member District 1 Lafourche
Melvin Roy Worthington Member of School Board District 10 LaSalle
Birdex Copeland Council Member City of Grambling Lincoln
Willie Hendricks Mayor Village of Simsboro Lincoln
Edward Jones Mayor City of Grambling Lincoln
Sharyon Mayfield Police Juror District 11 Lincoln
Mildred Cowsar Alderman Town of Springfield Livingston
James Durbin Mayor City of Denham Springs Livingston
Lloyd Martin Councilmen Town of Albany Livingston
Arthur Perkins Council Member City of Denham Springs Livingston
Thomas Stewart Mayor Town of Albany Livingston
Paxton Branch Mayor City of Tallulah Madison
Marjorie Day Council Member District 4, City of Tallulah Madison
Lisa Houston Council Member District 2, City of Tallulah Madison
James Vaughn Chief of Police City of Tallulah Madison
Roy Armstrong Alderman District D, City of Bastrop Morehouse
Obbie Johnson Alderman District B, City of Bastrop Morehouse
Arthur Jones Mayor City of Bastrop Morehouse
Katrina Jackson State Representative 16th Representative District Morehouse, Ouachita
Mary Collins Councilman Town of Campti Natchitoches
Randy Dupree Mayor Village of Provencal Natchitoches
Harry Graham Member of School Board District 2 Natchitoches
Rosia Humphery Mayor Village of Natchez Natchitoches
Gerald Johnson Chief of Police Village of Natchez Natchitoches
Edwin Kirkendoll Councilman Town of Campti Natchitoches
Carl Means Member of School Board District 8 Natchitoches
Sylvia Morrow Councilman District 3, City of Natchitoches Natchitoches
Cynita Nash Councilman Town of Campti Natchitoches
Joe Walker Alderman Village of Natchez Natchitoches
Ralph Wilson Member of School Board District 3 Natchitoches
Joella Wilson Member of School Board District 5 Natchitoches
Neil Abramson State Representative 98th Representative District Orleans
Jeffery Arnold State Representative 102nd Representative District Orleans
Dale Atkins Clerk Civil District Court Orleans
Austin Badon State Representative 100th Representative District Orleans
Wesley Bishop State Representative 99th Representative District Orleans
Seth Bloom Member of School Board District 5 Orleans
Jared Brossett Councilmember District D, Town of Ferriday Orleans
Leon Cannizzaro District Attorney Criminal District Court Orleans
LaToya Cantrell Councilmember District B Orleans
James Gray Councilmember District E Orleans
Susan Guidry Councilmember District A Orleans
Marlin Gusman Sheriff Orleans Parish Orleans
Ellen Hazeur Clerk 1st City Court, City of New Orleans Orleans
Stacy Head Councilmember at Large Division 1 Orleans
Woody Koppel Member of School Board District 6 Orleans
Mitchell Landrieu Mayor City of New Orleans Orleans
Walt Leger State Representative 91st Representative District Orleans
Darren Lombard Clerk 2nd City Court of New Orleans Orleans
Nolan Marshall Member of School Board District 7 Orleans
Helena Moreno State Representative 93rd Representative District Orleans
Edwin Murray State Senator 4th Senatorial District Orleans
Jeffrey Rouse Coroner Orleans Orleans
Edwin Shorty Constable 2nd City Court of New Orleans Orleans
Ira Thomas Member of School Board District 1 Orleans
Sarah Usdin Member of School Board District 3 Orleans
Jason Williams Councilmember at Large Division 2 Orleans
Erroll Williams Assessor Orleans Parish Orleans
Wince Highshaw City Marshal City Court, City of Monroe Ouachita
Marcus Hunter State Representative 17th Representative District Ouachita
Patricia Moore Police Juror District F Ouachita
Clarence Sharp Member of School Board District 4, City of Monroe Ouachita
Percy Griffin Member of Parish Council District 1 Plaquemines
Nancy LaHaye Member of School Board District 2 Plaquemines
Chad Aguillard Member of School Board District D Pointe Coupee
Troy Chustz Mayor Town of Livonia Pointe Coupee
Justin Cox Police Juror District 11 Pointe Coupee
Anthony Daisy Council Member at Large City of New Roads Pointe Coupee
Vernell Davis Council Member District 1, City of New Roads Pointe Coupee
Roger Dixon Constable Justice of the Peace District 12 Pointe Coupee
Cornell Dukes Police Juror District 8 Pointe Coupee
Fred Gueho Chief of Police Town of Fordoche Pointe Coupee
Matt Hartford Constable Justice of the Peace District 1 Pointe Coupee
Robert Myer Mayor City of New Roads Pointe Coupee
Clifford Nelson Police Juror District 12 Pointe Coupee
Michael Porche Constable Justice of the Peace District 3 Pointe Coupee
Warren Pourciau Council Member Town of Livonia Pointe Coupee
Pat Smith Alderman Town of Fordoche Pointe Coupee
Bernadine St. Cyr Council Member District 1, City of New Roads Pointe Coupee
Beauregard Torres Sheriff Pointe Coupee Parish Pointe Coupee
Russell Young Police Juror District 3 Pointe Coupee
Charles Allen Alderman Town of Cheneyville Rapides
Vickey Austin Alderman Town of Lecompte Rapides
Virginia Bailey Alderman Town of Lecompte Rapides
Charles Collins Alderman Town of Cheneyville Rapides
Glynn Dixon Alderman Town of Glenmora Rapides
Herbert Dixon State Representative 26th Representative District Rapides
Janet Dixon Member of School Board District D Rapides
Clarence Fields Mayor City of Pineville Rapides
Jules Green Councilman District 3, City of Alexandria Rapides
Derrick Johnson Mayor Town of Cheneyville Rapides
Ray LaCour Alderman Town of Boyce Rapides
Ed Larvadain Councilman District 1, City of Alexandria Rapides
Willie Moore Alderman Town of Glenmora Rapides
Eddie Washington Chief of Police Town of Boyce Rapides
Johnny Cox Mayor Town of Coushatta Red River
Rosetta Wilson Councilman Town of Coushatta Red River
Valerie Allen Alderman Town of Rayville Richland
Marvin Hamilton Alderman District D, Town of Delhi Richland
Debra James Alderman Town of Rayville Richland
Harry Lewis Mayor Town of Rayville Richland
J. Lynn Lewis Mayor Town of Delhi Richland
Willie Robinson Chief of Police Town of Rayville Richland
Timothy Tennant Alderman Town of Rayville Richland
Jesse Washington Police Juror District 2 Richland
Carolyn Cutright Councilman Town of Zwolle Sabine
Kenneth Freeman Mayor Town of Many Sabine
James Kennedy Alderman District A, Town of Many Sabine
Gary Rivers Mayor Village of Noble Sabine
William Ruffin Police Juror District 4 Sabine
Edwina Thomas Alderman Village of Fisher Sabine
Lamar Thomas Chief of Police Village of Fisher Sabine
Hugh Craft Member of School Board District 6 St. Bernard
Cliff Englande Member of School Board District 8 St. Bernard
Benjamin Ruiz Constable Ward J St. Bernard
Joel Chaisson District Attorney 29th Judicial District St. Charles
Donnie White Constable District 4 St. Charles
Terrell Wilson Councilman District 1 St. Charles
Randal Gaines State Representative 57th Representative District St. Charles, St. John the Baptist
Major Coleman Police Juror District 5 St. Helena
Edward Galmon Member of School Board District 2 St. Helena
Lawrence Hughes Constable Ward 4 St. Helena
Willie Lee Member of School Board District 4 St. Helena
Nathaniel Williams Sheriff St. Helena Parish St. Helena
Donald Batiste Alderman District 1, Division B, Town of Lutcher St. James
Dwan Bowser Chief of Police Town of Lutcher St. James
Betty Cooper-Coleman Alderman District 1, Town of Gramercy St. James
Charles Ketchens Councilman District 5 St. James
Danny Manuel Alderman District 1, Division A, Town of Lutcher St. James
Patrick St. Pierre Alderman District 2, Division A, Town of Lutcher St. James
Chyrall August Constable District 1 St. John the Baptist
Donald Brady Constable District 5 St. John the Baptist
Albert Burl Member of School Board District 2 St. John the Baptist
Sherry DeFrancesch Member of School Board District 5 St. John the Baptist
Lucien Gauff Councilman at Large Division A St. John the Baptist
Jaclyn Hotard Councilman at Large Division B St. John the Baptist
Russell Jack Member of School Board District 1 St. John the Baptist
Phillip Johnson Member of School Board District 7 St. John the Baptist
Keith Jones Member of School Board District 6 St. John the Baptist
Whitney Joseph Assessor St. John the Baptist Parish St. John the Baptist
Lennix Madere Councilman District 3 St. John the Baptist
Cheryl Millet Councilman District 7 St. John the Baptist
Rodney Nicholas Member of School Board District 10 St. John the Baptist
Marvin Perrilloux Councilman District 4 St. John the Baptist
Natalie Robottom Parish President St. John the Baptist St. John the Baptist
Patrick Sanders Member of School Board District 4 St. John the Baptist
Art Dokie Smith Councilman District 1 St. John the Baptist
Larry Snyder Councilman District 6 St. John the Baptist
Russ Wise Member of School Board District 8 St. John the Baptist
Julius Alsandor Alderman District A, City of Opelousas St. Landry
Jacqueline Angelle-Martin Alderman District E, City of Opelousas St. Landry
Dalton Belson Alderman District 2, Town of Sunset St. Landry
Joseph Charles Alderman at Large City of Opelousas St. Landry
Donald Cravins Mayor City of Opelousas St. Landry
W.K. Fontenot Parish President St. Landry Parish St. Landry
Perry Gallow Chief of Police City of Opelousas St. Landry
Alexcie Guillory Chief of Police Town of Sunset St. Landry
Willie Haynes Mayor Town of Melville St. Landry
Shaterral Johnson Alderman Town of Grand Coteau St. Landry
Ledricka Johnson Thierry State Representative 40th Representative District St. Landry
Wilbert Ledet Council Member District 4, Town of Washington St. Landry
John McKeel Chief of Police Town of Melville St. Landry
Polly Pickney Alderman Town of Port Barre St. Landry
Joseph Pitre Mayor Town of Washington St. Landry
Charles Ross Member of School Board District 2 St. Landry
Gil Savoy Mayor Town of Port Barre St. Landry
Carroll Snyder Mayor Town of Krotz Springs St. Landry
Reginald Tatum Alderman District D, City of Opelousas St. Landry
Sherbin Collette Mayor Town of Henderson St. Martin
Jackdale Delhomme Mayor City of Breaux Bridge St. Martin
Craig Gregory Council Member District 7 St. Martin
Gillray Patin Councilman Town of Henderson St. Martin
Eva Potier Alderman Village of Parks St. Martin
Richard Potier Member of School Board District 7 St. Martin
Eugene Foulcard Council Member District C, City of Franklin St. Mary
Albert Foulcard Council Member at Large District 9 St. Mary
Rodney Grogan Mayor City of Patterson St. Mary
Patrick Lasalle Chief of Police City of Patterson St. Mary
Lester Levine Council Member at Large City of Franklin St. Mary
Lionel Metz Council Member District 1 St. Mary
Charles Middleton Council Member District 2 St. Mary
Paul Naquin Parish President St. Mary Parish St. Mary
Edward Patrick Constable Ward 7 St. Mary
Ray Alfred Member of School Board District 14 St. Tammany
Donald Burris Alderman Village of Folsom St. Tammany
John Callahan Councilman District A, City of Covington St. Tammany
Jerry Coner Councilman District B, City of Covington St. Tammany
Patricia Edmiston Alderman Town of Abita Springs St. Tammany
Willie Jeter Member of School Board District 7 St. Tammany
Thomas Smith Council Member District 14 St. Tammany
James Thompson Council Member District 3 St. Tammany
Ben Nevers State Senator 12th Senatorial District St. Tammany, Tangipahoa, Washington
Calvin Batiste Alderman Town of Independence Tangipahoa
Eric Dangerfield Member of School Board District G Tangipahoa
Frank Edwards Chief of Police Town of Independence Tangipahoa
Mayson Foster Mayor City of Hammond Tangipahoa
Michael Hall Council Member Town of Kentwood Tangipahoa
Marilyn Jackson Alderman Town of Roseland Tangipahoa
Louis Joseph Councilman District 3 Tangipahoa
Anthony Lamonte Mayor Village of Tickfaw Tangipahoa
Lemar Marshall Council Member District 4, City of Hammond Tangipahoa
Shelia Martin Alderman Village of Tangipahoa Tangipahoa
Darrell Martin Chief of Police Village of Tangipahoa Tangipahoa
Robert Martin Council Member District 3, City of Hammond Tangipahoa
Van Showers Alderman Town of Roseland Tangipahoa
Ann Smith Member of School Board District A Tangipahoa
Irma Thompson-Gordon Council Member Town of Kentwood Tangipahoa
Melvin Toomer Council Member District D, City of Ponchatoula Tangipahoa
Lionell Wells Councilman District 7 Tangipahoa
Vanessa Williams Alderman Village of Tangipahoa Tangipahoa
Edward Brown Mayor Town of St. Joseph Tensas
Danny Clark Police Juror District 2, Tensas Parish Tensas
Caldwell Flood Mayor Village of Waterproof Tensas
Johnny Gales Chief of Police Town of Newellton Tensas
Jack McMillian Constable Ward 1 Tensas
George Taylor Alderman Village of Waterproof Tensas
Lionel Travers Alderman Village of Waterproof Tensas
Timothy Turner Mayor Town of Newellton Tensas
Brenda Babin Member of School Board District 5 Terrebonne
Peter Lambert Council Member District 9 Terrebonne
John Navy Council Member District 1 Terrebonne
Roosevelt Thomas Member of School Board District 1 Terrebonne
Arlanda Williams Council Member District 2 Terrebonne
Gerome Nation Alderman District D, Town of Farmerville Union
Ronald Darby Police Juror District 4 Vermilion
Charlotte Cooper Councilman Town of New Llano Vernon
T.J. Butler Alderman Town of Franklinton Washington
Andre Johnson Council Member District 4 Washington
Charles Mizell Mayor City of Bogalusa Washington
Brad Orman Alderman Town of Franklinton Washington
Greg Route Council Member District 6 Washington
Randy Seal Sheriff Washington Parish Washington
Ken Wheat Council Member District 1 Washington
Vera Davison Police Juror District 10 Webster
Wayne Edwards Councilman District A, City of Minden Webster
Dimettera Frazier Alderman District 1, City of Springhill Webster
Mary Hoof Chief of Police Town of Cullen Webster
Johnnye Kennon Member of School Board District 10 Webster
Fayrine Kennon-Gilbert Councilman District B, City of Minden Webster
Linda Kinsey Member of School Board District 7 Webster
Jerri Lee Police Juror District 9 Webster
Charles Mims Chief of Police Village of Dubberly Webster
Frankie Mitchell Member of School Board District 9 Webster
Magaline Quarles Councilman District C, City of Minden Webster
Doris White Alderman Town of Cullen Webster
Brandon Brown Council Member District IV, City of Port Allen West Baton Rouge
Michael Cazes Sheriff West Baton Rouge West Baton Rouge
Charlene Gordon Council Member District 5 West Baton Rouge
Leon Goudeau Member of School Board District V West Baton Rouge
Ray Lawrence Council Member District I, City of Port Allen West Baton Rouge
Richard Lee Mayor City of Port Allen West Baton Rouge
Ricky Loupe Council Member & Council Member at Large District 4, City of Port Allen West Baton Rouge
Gary Spillman Council Member District 7 West Baton Rouge
Adam Holland Mayor Town of Oak Grove West Carroll
Austin Daniel Sheriff West Feliciana Parish West Feliciana
Billy D’Aquilla Mayor Town of St. Francisville West Feliciana
Johnny Carpenter Chief of Police City of Winnfield Winn
Lydia Chamberlain Alderman Village of Dodson Winn
Jessie Edwards Council Member District 5, City of Winnfield Winn
Janet Finklea Mayor Village of Atlanta Winn
Loyd Vines Mayor Village of Dodson Winn
Rosa Williams Member of School Board District 4 Winn
Interested in more national news? We've got you covered! See More National News
Previous Article
Next Article